Допомога трастових фондів НАТО Україні

 

Що таке Трастовий фонд НАТО

 

Трастові фонди є механізмом надання на добровільній основі окремими країнами-членами та партнерами Альянсу цільової практичної допомоги державам-партнерам у галузі демілітаризації та оборонної реформи в рамках індивідуальних проектів за програмою “Партнерство заради миру” (ПЗМ). Ефективність цього механізму підтверджено успішною реалізацією з 2000 р. трьох десятків таких цільових проектів.

U

√  Проекти Трастових фондів є добро­вільними ініціативами, що започатко­вуються, управляються та фінан­суються окремими країнами-члена­ми та партнерами Альянсу.

Політика Трастових (Цільових) фондів є невід’ємною частиною програми НАТО/ПЗМ, і звернутися за допомогою може будь-яка країна-партнер. Кожен проект проводиться під керівництвом т.зв. “провідної” країни (lead nation) або кількох провідних країн, що визначаються на добровільній основі й відповідають за залучення політичної та фінансової підтримки для реалізації проекту, а також призначення виконавчої структури.

√  Три десятки проектів трастових фондів засновано з 2000 р.

Політику Трастових фондів було запроваджено в 2000 р. з метою надання допомоги країнам-партнерам у безпечному знищенні запасів протипіхотних мін у рамках їх зобов’язань за Оттавською конвенцією. Перший такий проект було започатковано в Україні, після чого низка подібних проектів стартувала в Балканських країнах та інших державах Європейського сусідства.

Згодом сферу застосування Трастових фондів НАТО/ПЗМ було розширено на підтримку ініціатив оборонної реформи, зокрема, через проекти надання допомоги у перепідготовці колишніх військових, конверсії військових баз, сприяння прозорості, гендерній рівності тощо.

Механізм трастових фондів також використовується для надання пакетів допомоги з посилання оборонних спроможностей країнам, що зіштовхнулися зі значними викликами безпеці.

√  Пріоритети: безпечне знищення протипіхотних мін; реформування і посилення спроможностей оборонного сектору.

НАТО активно співпрацює з іншими міжнародними організаціями в рамках реалізації проектів Трастових фондів з метою ефективної імплементації й уникнення дублювання зусиль. Наприклад, Програма розвитку ООН імплементувала ініційований НАТО проект Трастового фонду з безпечного знищення протипіхотних мін у Таджикистані. При реалізації проектів Трастових фондів НАТО також тісно співпрацює з Європейським Союзом, Організацією з безпеки та співробітництва в Європі.

Допомога Україні

 

Проект Трастового фонду НАТО в рамках програми Партнерство заради миру (ПЗМ) з безпечного знищення накопичених протипіхотних мін було започатковано в Україні у 2002 р., з метою сприяння у виконанні зобов’язань за Оттавською конвенцією про заборону і знищення протипіхотних мін. Згодом було започатковано й інші проекти з безпечного знищення мін, застарілих та надлишкових запасів озброєнь і боєприпасів. Наразі реалізовується другий етап відповідного проекту Трастового фонду НАТО/ПЗМ (Ukraine II PfP Phase 2 Trust Fund), з бюджетом 25 млн. євро.

√  Орієнтовний загальний бюджет діючих в Україні проектів трастових фондів НАТО становить майже 40 млн. євро.

Розпочата в 2005 р. Програма НАТО з професійного розвитку (NATO’s Professional Development Programme) забезпечує підготовку цивільного персоналу сектору безпеки та оборони з питань ефективного демократичного управління та зміцнення інституційного потенціалу. Перший етап проекту було успішно імплементовано в 2006-2008 рр., а з 2009 р. в Україні реалізовується другий етап із загальним бюджетом 574 тис. євро. В 2015 р., після значного збільшення фінансування, у програмі взяли участь понад 2,5 тис. українських службовців.

В 2007 р. держави-члени НАТО вирішили започаткувати Програму з розвитку доброчесності (РД), орієнтовану на підвищення рівня доброчесності, прозорості, підзвітності та належного управління в секторі безпеки та оборони. Україна бере участь у програмі з моменту її заснування, і наразі реалізовується третій етап цього проекту (Building Integrity Programme Phase 3). В 2016 -2017 рр. зусилля фокусуються на посиленні індивідуальної та інституційної стійкості до корупції в секторі безпеки та оборони шляхом реалізації спеціалізованих навчальних програм, надання консультацій, впровадження навчальних дисциплін з розвитку доброчесності.

Заснований у 2011 р. проект Трастового фонду з утилізації радіоактивних відходів (Disposal of Radioactive Waste Trust Fund) з бюджетом 950 тис. євро має на меті безпечне перезаховання радіоактивних відходів, які утворилися в результаті військових програм Збройних Сил СРСР в Житомирській області.

√  Шість нових трастових фондів для України засновані після Уельського саміту НАТО 2014 р.

У рамках відповіді на агресивні дії Росії проти України, держави-члени НАТО на Уельському саміті (вересень 2014 р.) вирішили заснувати п’ять нових цільових трастових фондів для допомоги Україні в критично важливих сферах: Управління, контроль, зв’язок та комп’ю­те­ризація (С4); Логістика і стандартизація (Logistics and Standardization); Кібернетична безпека (Cyber Defence); Перепідготовка і соціальна адаптація військово­службовців (Military Career Transition); Медична реабілітація (Medical Rehabilitation). Загальний бюджет нових цільових трастових фондів становить майже 9 млн. євро, більше половини з яких наразі вже внесено членами НАТО та країнами-партерами. Окрім того, на прохання України, в червні 2015 р. Альянс погодився започаткувати шостий Трастовий фонд – для Знешкодження саморобних вибухових пристроїв, утилізації й розмінування вибухонебезпечних предметів (Counter-Improvised Explosive Devices and Explosive Ordnance Disposal).

Трастові фонди НАТО, разом з іншими заходами підтримки в рамках Комплексного пакету допомоги для України (Comprehensive Assistance Package for Ukraine), схваленого на Варшавському саміті в липні 2016 р., допомагають Україні стати більш стійкою до загроз, ефективніше забезпечувати власну безпеку, проводити необхідні реформи в секторі безпеки та оборони.

ІНФОГРАФІКА – Діючі проекти Трастових фондів НАТО в Україні

 

nato-ua_c4_ukr

nato-ua_cyber_ukr

nato-ua_mil-career-transit_ukr

nato-ua_medical_ukr

nato-ua_logistics-standart_ukr

nato-ua_pfp_ukr

nato-ua_radioactive_ukr

nato-ua_bi_ukr

nato-ua_pdp_ukr

Інфографіку підготовлено East European Security Research Initiative Foundation за сприяння Центру інформації та документації НАТО в Україні, в рамках проекту ”Допомога НАТО: зміцнюючи безпеку та стійкість України” (Київ, 2016 р.).

Tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.