Допомога НАТО: зміцнюючи безпеку та стійкість України
УКРІНФОРМ, Київ, 3 листопада 2016 р.
3 листопада 2016 р. в інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся публічний захід «Допомога НАТО: зміцнюючи безпеку та стійкість України», організований Благодійним фондом «Ініціатива з дослідження східноєвропейської безпеки» (East European Security Research Initiative Foundation) за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні (NATO Information and Documentation Centre in Ukraine).
У заході взяли участь Александер ВІННІКОВ, Глава Представництва НАТО в Україні, Директор Офісу зв’язку НАТО; Наталія НЕМИЛІВСЬКА, Директор Центру інформації та документації НАТО в Україні; Ірина ФРІЗ, Голова Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО; Ігор ДОЛГОВ, Заступник Міністра оборони України з питань європейської інтеграції; Сергій ШУТЕНКО, Директор Департаменту міжнародної безпеки МЗС України; Марк ОПГЕНОРТ, Заступник Директора Офісу зв’язку НАТО в Україні; Крістофер ШТАУДТ, Менеджер Програми з виховання доброчесності / Керівник Трастового фонду НАТО-Україна зі створення системи зміни військової кар’єри на професійну цивільну; Василь ЛИТВИНЧУК, Керівник Офісу Агентства забезпечення і закупівель НАТО (NSPA) в Україні; Ове УРУП-МАДСЕН, Менеджер Програми професійної підготовки НАТО; Бела ТЕЦЕЛІ, Радник з питань автоматизованих систем управління військами та озброєнням (С4), Офіс зв’язку НАТО в Україні; Месут КЮЧЮК, Радник з питань кібербезпеки, Офіс зв’язку НАТО в Україні. Модераторами заходу були члени Правління БФ «Ініціатива з дослідження східноєвропейської безпеки» Максим ХИЛЬКО та Олександр ТИТАРЧУК.
Як відзначив на початку заходу голова Правління БФ «Ініціатива з дослідження східноєвропейської безпеки» Максим ХИЛЬКО, актуальність теми обумовлюється, зокрема, тим, що в українському суспільстві домінують очікування допомоги від НАТО переважно у вигляді постачання озброєнь. При цьому, Альянсом робиться величезний обсяг роботи, який не дуже помітно на поверхневий погляд, адже він стосується структурних і функціональних змін, які відбуваються всередині української військової машини та її безпекових механізмів. НАТО сприяє в реформуванні сектору безпеки й оборони, розбудові власних українських безпекових спроможностей – таким чином, щоб Україна була здатна захистити себе сама, ефективно використовуючи власний потенціал, а також досягла повної сумісності з НАТО, що дасть можливість вступити до Альянсу, коли для цього виникнуть сприятливі умови.
У вступному слові до учасників заходу Глава Представництва НАТО в Україні Александер ВІННІКОВ відзначив, що стабільна і міцна Україна – найкраща відповідь на російську агресію. Під час засідання Комітету Україна-НАТО, що відбулося на саміті у Варшаві, представники НАТО підтвердили свою рішучість не визнавати незаконну анексію Криму, підтримали заходи на реформування сектору безпеки і оборони в Україні. Було затверджено пакет допомоги Україні, який, серед іншого, стосується і діяльності Трастових фондів. Тож підтримка НАТО Україні – не лише політична, але й абсолютно конкретна, через практичну допомогу в реформуванні безпекового та оборонного сектору.
Голова Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО Ірина ФРІЗ наголосила, що шлях до євроатлантичної інтеграції – безальтернативний. Затверджений на Варшавському саміті Комплексний пакет допомоги Україні з боку НАТО є безпрецедентним і відкриває реальні можливості для України демонструвати результати на шляху реформ. Офіс НАТО допомагає розбудовувати реформу сектору безпеки, встановлювати технологічну, адміністративну та ресурсну планки для подальшого розвитку сектору безпеки та оборони в Україні. Ірина Фріз повідомила, що в межах співпраці з НАТО обговорюється впровадження у Збройні Сили України системи управління військами C4ICR, що стане справжньою революцією у вітчизняному секторі безпеки та оборони.
Директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Наталія НЕМИЛІВСЬКА розповіла про цілі та механізми реалізації Дорожньої карти Партнерства Україна-НАТО у сфері стратегічних комунікацій, підписаної більше року тому. Це партнерство спрямоване на допомогу українським урядовим структурам налагодити ефективну комунікацію між собою, а також забезпечити довіру до урядових комунікацій. Дорожня карта має на меті виховання культури стратегічних комунікацій, запровадження найвищих стандартів комунікативної етики. Саме ефективна комунікація є найефективнішим засобом від контрпропаганди, – відзначила Наталія Немилівська. НАТО сприяє наданню відповідної консультативної допомоги, проведенню тренінгів, поліпшенню міжвідомчого співробітництва. Партнерство у сфері стратегічних комунікацій працює через зміну мислення, зміну процедури та зміну відповідних практик, і вже має конкретні результати: зростає розуміння важливості та ролі стратегічних комунікацій для України, в тому числі на рівні керівництва; стратегічні комунікації поступово залучаються до процесу вироблення політики в Україні; покращена міжвідомча координація та співпраця між українським урядовим структурам.
Директор департаменту міжнародної безпеки МЗС Сергій ШУТЕНКО відзначив, що вступ до НАТО залишається стратегічною метою України. Повідомив, що до кінця листопада буде завершено Роботу над Річною національною програмою співробітництва (РНП) Україна-НАТО на 2017 рік. Відмінністю від попередніх таких програм буде спрямованість нової програми на практичний результат. З метою підвищення ефективності РНП було визначено новий порядок їх розробки та оцінки виконання – під егідою Комісії Україна-НАТО. Затверджено також Програму інформування населення України про діяльність НАТО на 2017-2020 роки. Сергій Шутенко підкреслив, що українська влада докладає зусиль для покращення міжвідомчої координації, задля чого було запроваджено посаду Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. Розповів про досягнення на Варшавському саміті НАТО домовленості створити новий трастовий фонд з розмінування та протидії саморобним вибуховим пристроям, йде процес імплементації цього рішення.
Заступник Директора Офісу зв’язку НАТО в Україні Марк ОПГЕНОРТ розповів, що наразі 15-20 експертів НАТО, а також додатково запрошені експерти працюють з військовими відомствами України, надаючи консультації з метою посилення оборонних спроможностей держави. На стратегічному рівні Офіс зв’язку НАТО разом з РНБО України готують закон про реформу сектору безпеки і оборони. Офіс зв’язку НАТО працює над зміцненням військових спроможностей України у сфері логістики, медицини, комунікацій тощо. Зокрема, 11 експертів працюють над реформування підходу Міноборони до набору і роботи з персоналом.
Крістофер ШТАУДТ, Менеджер Програми з виховання доброчесності / Керівник Трастового фонду НАТО-Україна зі створення системи зміни військової кар’єри на професійну цивільну, повідомив, що з грудня минулого року майже 8700 військових пройшли перепідготовку з реінтеграції до цивільного життя. Фонд також проводить серію семінарів з психологічної реабілітації для демобілізованих, у яких виникли посттравматичні розлади. Активно працює програма з виховання доброчесності, що має на меті зменшення ризиків корупції в секторі безпеки і оборони, підвищення прозорості й ефективності управління. Проводяться відповідні зустрічі у вищих навчальних закладах, організовуються тренінги, маючи на меті змінити мислення і підходи людей, сприяючи таким чином зменшенню корупційних ризиків.
Відкриваючи другу частину зустрічі, Олександр ТИТАРЧУК, член Правління БФ «Ініціатива з дослідження східноєвропейської безпеки» відзначив, що саме діяльність трастових фондів відображає конкретну допомогу НАТО в реформуванні сектору безпеки і оборони України. Наголосив на важливості суспільно-центричного підходу до допомоги, яку наразі надає НАТО через механізм трастових фондів, що сприяє становленню суспільно-орієнтованої моделі розвитку держави та її сектору безпеки і оброни.
Заступник Міністра оборони України Ігор ДОЛГОВ відзначив актуальність обговорення й висвітлення теми допомоги НАТО Україні, адже деякі важливі аспекти цієї допомоги залишаються маловідомими для загалу. Як приклад Ігор Долгов навів фінансований НАТО проект безпечного перезахоронення радіоактивних відходів, які залишилися на території України з радянських часів і є джерелом випромінювання. Заступник Міністра наголосив також на важливості інших програм НАТО, таких як Наука заради миру, розбудова доброчесності (зокрема, створення Кодексу поведінки державного службовця, подолання корупції), реформування військової освіти в Україні. Допомога НАТО особливо важлива саме з точки зору реформування сектору безпеки і оборони України, – відзначив Ігор Долгов.
Менеджер Програми професійної підготовки Ове УРУП-МАДСЕН розповів про реалізацію програми професійної підготовки в Україні. Відзначив, що 85% роботи в рамках Програми стосується цивільної частини сектору безпеки і оборони, а 15% – суто військової. Наголосив на необхідності зміни, перш за все, в мисленні людей, на що й спрямована реформа, передбачена Програмою. Ове Уруп-Мадсен підкреслив доцільність залучення радників НАТО саме на ранньому етапі реформування, бо на пізніших етапах значно складніше виправляти вже зроблені помилки. Важливим також є здійснення моніторингу за впровадженням проектів та реформ.
У заході також взяв участь Василь ЛИТВИНЧУК, керівник Офісу Агентства забезпечення і закупівель НАТО (NSPA) в Україні, – організації, яка координую роботу одразу чотирьох трастових фондів – з питань логістики й стандартизації, медичної реабілітації, перезаховання радіаційних відходів, ліквідації застарілих боєприпасів. Зокрема, NSPA реалізує проект із допомоги у сфері медичної реабілітації, що включає в себе лікування та реабілітацію поранених за кордоном. Допомагає NSPA і в реформуванні системи реабілітації в самій Україні, зокрема, здійснено постачання медичного обладнання військовим медичним закладам, надається допомога з підвищення професійної підготовки медичних працівників. Ще один важливий проект, яким опікується NSPA, – це перезахоронення радіоактивних відходів. За гроші НАТО підписано і вже майже повністю реалізовано контракт про вилучення відходів зі сховища біля військової частини Вакуленчук у Житомирській області. Реалізовано програму оснащення двох українських команд із розмінування спеціальним екіпіруванням вартістю в 1 млн. євро, було проведено тренінг по навчанню з використання цього обладнання. Серед перешкод на шляху ефективної реалізації проектів допомоги Василь Литвинчук відзначив низьку мотивацію частини української середньої ланки виконавців, а також недостатню міжвідомчу скоординованість дій.
Бела ТЕЦЕЛІ, Радник з питань автоматизованих систем управління військами та озброєнням (С4) Офісу зв’язку НАТО в Україні, наголосив, що Альянс очікує прийняття Україною закону, який полегшить процедури ввезення іноземного обладнання, необхідного для реалізації завдань реформування. Однією з важливих програм, яку реалізує Офіс зв’язку НАТО, є тактичні комунікації, а також проект забезпечення України засобами супутникового зв’язку, який наразі перебуває на стадії розгляду.
Радник з питань кібербезпеки Офісу зв’язку НАТО в Україні Месут КЮЧЮК розповів історичну та правову складову співпраці НАТО з Україною у сфері кібербезпеки. Окреслив головні цілі створеного в кінці 2014 року трастового фонду з кібероборони, куратором якого є Румунія. Месут Кючюк наголосив, що головною метою цього фонду є сприяння Україні в розробці власних технічних можливостей та спроможностей протистояти кібернападам.
Під час заходу було презентовано Інфографіку щодо допомоги трастових фондів НАТО Україні, підготовану БФ «Ініціатива з дослідження східноєвропейської безпеки» за сприяння Центру інформації і документації НАТО в Україні та Офісу зв’язку НАТО в Україні, а також інформаційний матеріал щодо співпраці Україна-НАТО в галузі стратегічних комунікацій.
All rights are reserved. The content of the website is a subject to copyright and other intellectual property rights under the law, and may be cited only with the appropriate credit provided to the respective author(s) and EESRI Foundation with a hyper-link to the EESRI.org. No portion of this site may be copied, reproduced, sold or otherwise used for any commercial purpose without clearly expressed written permission of the EESRI Foundation.